Aircraft N1556W Data
2
aircraft records found
N1556W
1992 Air Tractor Inc AT-502, c/n 502-0185
Airframe Info
| Manufacturer | Air Tractor Inc |
| Model | AT-502 Search all Air Tractor Inc AT-502 |
| Year built | 1992 |
| Construction Number (C/N) | 502-0185 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PT6A SER |
Aircraft
| Registration Number | N1556W |
| Mode S (ICAO24) Code | A0E001 |
| Certification Class | Restricted |
| Certification Issued | 1999-05-17 |
| Air Worthiness Test | 1992-08-19 |
| Last Action Taken | 2008-05-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Precissi Flying Service Inc |
| Address |
Lodi, CA 95242 United States |
| Region | Western-Pacific |
N1556W
Beechcraft 400 Beechjet, c/n RJ-56
Airframe Info
| Manufacturer | Beechcraft |
| Model | 400 Beechjet Search all Beechcraft 400 Beechjet |
| Construction Number (C/N) | RJ-56 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1556W |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |