Aircraft N155A Data
1
aircraft record found
N155A
1991 Beech C90A, c/n LJ-1257
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90A Search all Beech C90A |
| Year built | 1991 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1257 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PT6A SER |
Aircraft
| Registration Number | N155A |
| Mode S (ICAO24) Code | A0DCC2 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-01-08 |
| Air Worthiness Test | 1991-04-10 |
| Last Action Taken | 2007-01-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Air Partners N155a Company |
| Address |
10800 Sharrott Rd N Lima, OH 44452 United States |
| Region | Great Lakes |