Aircraft N1570V Data
2
aircraft records found
N1570V
1974 Cessna 172M, c/n 17263671
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172M Search all Cessna 172M |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | 17263671 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N1570V |
| Mode S (ICAO24) Code | A0E69C |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-04-27 |
| Air Worthiness Test | 1974-08-02 |
| Last Action Taken | 2010-04-27 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Redding, CA 96003 United States |
| Region | Western-Pacific |
N1570V
1952 Grumman G-21A, c/n B-71
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | G-21A Search all Grumman G-21A |
| Year built | 1952 |
| Construction Number (C/N) | B-71 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1570V |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1952-12-12 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |