Aircraft N1580V Data
2
aircraft records found
N1580V
Cessna 172M, c/n 17263696
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172M Search all Cessna 172M |
| Construction Number (C/N) | 17263696 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O&VO-360 SER |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N1580V |
| Mode S (ICAO24) Code | A0EA53 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-05-13 |
| Air Worthiness Test | 1995-07-13 |
| Last Action Taken | 2007-08-24 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Mikado, MI 48745 United States |
| Region | Great Lakes |
N1580V
Cessna R172K, c/n R1722203
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | R172K Search all Cessna R172K |
| Construction Number (C/N) | R1722203 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N1580V |
| Mode S (ICAO24) Code | A0EA53 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1990-09-04 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |