Aircraft N158G Data
2
aircraft records found
N158G
2011 Sikorsky S-92A, c/n 920158
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-92A Search all Sikorsky S-92A |
| Year built | 2011 |
| Construction Number (C/N) | 920158 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CT7-8A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N158G |
| Mode S (ICAO24) Code | A0E87D |
| Last Action Taken | 2011-02-28 |
| Current Status | Registered to Manufacturer |
Owner
| Owner | Sikorsky Aircraft Corp |
| Address |
6900 Main St Stratford, CT 06614 United States |
| Region | New England |
N158G
1965 Beech 65-90 King Air, c/n LJ-98
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 65-90 King Air Search all Beech 65-90 King Air |
| Year built | 1965 |
| Construction Number (C/N) | LJ-98 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N158G |
| Mode S (ICAO24) Code | A0E87D |
| Certification Issued | 1975-03-31 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1975-05-23 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | DUNCAN AVIATION INC |
| Address |
Lincoln, NE 68501 |
| Region | Central |