Aircraft N159A Data
3
aircraft records found
N159A
1989 Embraer EMB-120RT, c/n 120159
Airframe Info
| Manufacturer | Embraer |
| Model | EMB-120RT Search all Embraer EMB-120RT |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | 120159 |
| Number of Seats | 32 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PW118 |
Aircraft
| Registration Number | N159A |
| Mode S (ICAO24) Code | A0EB9E |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2004-06-02 |
| Air Worthiness Test | 1989-12-15 |
| Last Action Taken | 2007-06-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2007-10-24 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | WHITE INDUSTRIES INC |
| Address |
Bates City, MO 640110198 United States |
N159A
1958 Beech J35, c/n D-5598
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | J35 Search all Beech J35 |
| Year built | 1958 |
| Construction Number (C/N) | D-5598 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor I0-470 SERIES |
| Also Registered As |
N1GS
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N159A |
| Mode S (ICAO24) Code | A0EB9E |
| Current Status | Active |
Owner
| Owner | |
| Address |
LAKELAND, TENNESSEE 38002 United States |
N159A
Cessna 210L, c/n 21061089
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 210L Search all Cessna 210L |
| Construction Number (C/N) | 21061089 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N159A |
| Mode S (ICAO24) Code | A0EB9E |
| Certification Issued | 2010-07-13 |
| Last Action Taken | 2010-07-13 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2011-05-26 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | North Atlantic Aircraft Services Corp |
| Address |
Boca Raton, FL 33498 United States |
| Region | Southern |