Aircraft N166WC Data
3
aircraft records found
N166WC
2008 Bombardier Challenger 300 (BD-100-1A10), c/n 20214
Airframe Info
| Manufacturer | Bombardier |
| Model | Challenger 300 (BD-100-1A10) Search all Bombardier Challenger 300 (BD-100-1A10) |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 20214 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell AS907-1-1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N166WC |
| Mode S (ICAO24) Code | A109EF |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-03-05 |
| Air Worthiness Test | 2010-01-26 |
| Last Action Taken | 2011-03-29 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | WCA Holdings I Llc |
| Address |
Missoula, MT 59808 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N166WC
1983 Gulfstream G-1159A Gulfstream III, c/n 413
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream |
| Model | G-1159A Gulfstream III Search all Gulfstream G-1159A Gulfstream III |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | 413 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 21 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Spey 511-8 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N166WC |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Washington Corporation |
| Address |
Missoula, Montana 59808 United States |
N166WC
British Aerospace BAe.125 Series 800A, c/n 258119
Airframe Info
| Manufacturer | British Aerospace |
| Model | BAe.125 Series 800A Search all British Aerospace BAe.125 Series 800A |
| Construction Number (C/N) | 258119 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE 731 SER |
| Also Registered As |
N413HS
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N166WC |
| Mode S (ICAO24) Code | A109EF |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2000-08-25 |
| Air Worthiness Test | 1988-07-20 |
| Last Action Taken | 2006-09-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Wc Leasing Corp |
| Address |
Missoula, MT 59808 United States |
| Region | Northwest Mountain |