Aircraft N167AW Data
3
aircraft records found
N167AW
2007 Agusta A-119 Koala, c/n 14536
Airframe Info
| Manufacturer | Agusta |
| Model | A-119 Koala Search all Agusta A-119 Koala |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 14536 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6B-37A |
| Also Registered As |
XA-KLA
Crashed on January 27, 2011
|
Aircraft
| Registration Number | N167AW |
| Mode S (ICAO24) Code | A10BC4 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-07-13 |
| Air Worthiness Test | 2007-10-16 |
| Last Action Taken | 2007-11-08 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2007-11-30 |
Owner
| Registration Type | No-Citizen Corporation |
| Owner | AGUSTA AEROSPACE CORP |
| Address |
Philadelphia, PA 191141128 United States |
N167AW
1986 Boeing 737-33A, c/n 23628 l/n 1304
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-33A Search all Boeing 737-33A |
| Year built | 1986 |
| Construction Number (C/N) | 23628 |
| Line Number (L/N) | 1304 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 149 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | CFM International CFM56-3B1 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N167AW |
| Mode S (ICAO24) Code | A10BC4 |
| Certification Issued | 2001-02-08 |
| Last Action Taken | 2002-04-15 |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 2002-04-18 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AWMS I |
| Address |
445 Park Ave 20th Fl New York, NY 10022 United States |
N167AW
1978 Cessna 340A, c/n 340A0537
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 340A Search all Cessna 340A |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 340A0537 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N167AW |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |