Aircraft N1720W Data
3
aircraft records found
N1720W
2007 Cessna 172R, c/n 17281475
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172R Search all Cessna 172R |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 17281475 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N1720W |
| Mode S (ICAO24) Code | A12308 |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 2007-11-08 |
| Last Action Taken | 2007-10-11 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2007-12-11 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CESSNA AIRCRAFT COMPANY |
| Address |
Wichita, KS 67277 United States |
N1720W
1975 Cessna 172M, c/n 17264739
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172M Search all Cessna 172M |
| Year built | 1975 |
| Construction Number (C/N) | 17264739 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N1720W |
| Mode S (ICAO24) Code | A12308 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-09-26 |
| Air Worthiness Test | 1975-02-01 |
| Last Action Taken | 2003-09-26 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2003-12-05 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Vacaville, CA 956881061 United States |
N1720W
1972 Beech A60, c/n P-206
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | A60 Search all Beech A60 |
| Year built | 1972 |
| Construction Number (C/N) | P-206 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N1720W |
| Mode S (ICAO24) Code | A12308 |
| Certification Issued | 1976-06-09 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1977-02-03 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | HANGAR ONE INC |
| Address |
Atlanta, GA 30320 |
| Region | Southern |