Aircraft N173A Data
3
aircraft records found
N173A
1980 Rockwell International NA-265-65 Sabreliner 65, c/n 465-20
Airframe Info
| Manufacturer | Rockwell International |
| Model | NA-265-65 Sabreliner 65 Search all Rockwell International NA-265-65 Sabreliner 65 |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 465-20 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Airesearch TFE731 SER |
Aircraft
| Registration Number | N173A |
| Mode S (ICAO24) Code | A12452 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-07-06 |
| Air Worthiness Test | 1980-04-12 |
| Last Action Taken | 2011-07-06 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Construction Partners Inc |
| Address |
Dothan, AL 36303 United States |
| Region | Southern |
N173A
1969 North American NA-265-60 Sabreliner, c/n 306-41
Airframe Info
| Manufacturer | North American |
| Model | NA-265-60 Sabreliner Search all North American NA-265-60 Sabreliner |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 306-41 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | P & W JT12A-8 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N173A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | USL Incorporated Trustee |
| Address |
Oak Brook, Illinois United States |
N173A
1948 Martin 202, c/n 9136
Airframe Info
| Manufacturer | Martin |
| Model | 202 Search all Martin 202 |
| Year built | 1948 |
| Construction Number (C/N) | 9136 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-2800 Double Wasp |
| Also Registered As |
HP-427
Withdrawn from use
|
Aircraft
| Registration Number | N173A |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1955-05-00 |
| Registration Cancel Date | 1966-02-00 |
Owner
| Owner | Allegheny Airlines |
| Address |
Washington, District of Columbia 20001 United States |