Aircraft N1789B Data
10
aircraft records found
N1789B
1997 Boeing 757-28A, c/n 27621 l/n 738
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 757-28A Search all Boeing 757-28A |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | 27621 |
| Line Number (L/N) | 738 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 235 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce RB211-535E4-37 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1789B |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N1789B
1997 Boeing 757-2Q8 (C-32A), c/n 28172 l/n 772
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 757-2Q8 (C-32A) Search all Boeing 757-2Q8 (C-32A) |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | 28172 |
| Line Number (L/N) | 772 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | PWC PW2040 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1789B |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N1789B
1991 Boeing 737-4S3, c/n 25116
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-4S3 Search all Boeing 737-4S3 |
| Year built | 1991 |
| Construction Number (C/N) | 25116 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 149 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | CFM International CFM56-3C1 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1789B |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N1789B
1988 Boeing 767-381, c/n 24350 l/n 245
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 767-381 Search all Boeing 767-381 |
| Year built | 1988 |
| Construction Number (C/N) | 24350 |
| Line Number (L/N) | 245 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Also Registered As |
JA8285
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N1789B |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N1789B
1987 Boeing 737-33A, c/n 23636 l/n 1438
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-33A Search all Boeing 737-33A |
| Year built | 1987 |
| Construction Number (C/N) | 23636 |
| Line Number (L/N) | 1438 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 149 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | CFM International CFM56-3B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1789B |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Boeing corp. , United States |
N1789B
1984 Boeing 767-266/ER, c/n 23180 l/n 99
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 767-266/ER Search all Boeing 767-266/ER |
| Year built | 1984 |
| Construction Number (C/N) | 23180 |
| Line Number (L/N) | 99 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT9D-7R4E |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1789B |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N1789B
1984 Boeing 767-281, c/n 23017
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 767-281 Search all Boeing 767-281 |
| Year built | 1984 |
| Construction Number (C/N) | 23017 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 255 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF6-80A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1789B |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N1789B
1978 Boeing 747-287B, c/n 21725 l/n 349
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 747-287B Search all Boeing 747-287B |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 21725 |
| Line Number (L/N) | 349 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT9D-7Q |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N1789B |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N1789B
1939 Douglas DC-3A, c/n 2130
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | DC-3A Search all Douglas DC-3A |
| Year built | 1939 |
| Construction Number (C/N) | 2130 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 32 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-1830 Twin Wasp |
Aircraft
| Registration Number | N1789B |
| Mode S (ICAO24) Code | A13A7A |
| Certification Issued | 1967-08-25 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1968-03-19 |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Los Angeles, CA 90014 |
| Region | Western-Pacific |
N1789B
Boeing 757-23A, c/n 25495
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 757-23A Search all Boeing 757-23A |
| Construction Number (C/N) | 25495 |
| Number of Seats | 178 |
| Number of Engines | 2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1789B |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |