Aircraft N1794B Data
10
aircraft records found
N1794B
2011 Boeing 777-3F2/ER, c/n 40797 l/n 959
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 777-3F2/ER Search all Boeing 777-3F2/ER |
| Year built | 2011 |
| Construction Number (C/N) | 40797 |
| Line Number (L/N) | 959 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric GE90-115B1L |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N1794B |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N1794B
2009 Boeing 777-3FX/ER, c/n 39700 l/n 832
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 777-3FX/ER Search all Boeing 777-3FX/ER |
| Year built | 2009 |
| Construction Number (C/N) | 39700 |
| Line Number (L/N) | 832 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 378 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric GE90-115B |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N1794B |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N1794B
2008 Boeing 777-346/ER, c/n 32436
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 777-346/ER Search all Boeing 777-346/ER |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 32436 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric GE90-115B |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N1794B |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N1794B
1998 Boeing 747-4F6, c/n 28961
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 747-4F6 Search all Boeing 747-4F6 |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | 28961 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbojet |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1794B |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N1794B
1995 Boeing 767-324, c/n 27393
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 767-324 Search all Boeing 767-324 |
| Year built | 1995 |
| Construction Number (C/N) | 27393 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 269 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF6-80C2B7F |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1794B |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N1794B
1994 Boeing 767-33A/ER, c/n 27376 l/n 560
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 767-33A/ER Search all Boeing 767-33A/ER |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | 27376 |
| Line Number (L/N) | 560 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 330 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF6-80C2B6F |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1794B |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N1794B
1993 Boeing 767-33A/ER, c/n 27189 l/n 521
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 767-33A/ER Search all Boeing 767-33A/ER |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | 27189 |
| Line Number (L/N) | 521 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney PW4056 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1794B |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N1794B
1973 Boeing 747-217B, c/n 20801 l/n 225
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 747-217B Search all Boeing 747-217B |
| Year built | 1973 |
| Construction Number (C/N) | 20801 |
| Line Number (L/N) | 225 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT9D-7A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1794B |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N1794B
1971 Boeing 747-230F, c/n 20373
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 747-230F Search all Boeing 747-230F |
| Year built | 1971 |
| Construction Number (C/N) | 20373 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 490 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | P & W JT9D SERIES |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1794B |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N1794B
Boeing 767-346/ER, c/n 32888
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 767-346/ER Search all Boeing 767-346/ER |
| Construction Number (C/N) | 32888 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1794B |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |