Aircraft N17EL Data
3
aircraft records found
N17EL
1997 Vans RV-6A, c/n 23213
Latest photos of N17EL
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-6A Search all Vans RV-6A |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | 23213 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming I0360 SER A&C |
Aircraft
| Registration Number | N17EL |
| Mode S (ICAO24) Code | A11743 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1997-08-26 |
| Air Worthiness Test | 1997-09-17 |
| Last Action Taken | 2008-05-01 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Sioux Falls, SD 57106 United States |
| Region | Great Lakes |
N17EL
1989 Pilatus Britten-Norman BN-2B-20 Islander, c/n 2211
Airframe Info
| Manufacturer | Pilatus Britten-Norman |
| Model | BN-2B-20 Islander Search all Pilatus Britten-Norman BN-2B-20 Islander |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | 2211 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-540-K1B5 (fuel injected) |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N17EL |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1994-11-18 |
Owner
| Owner | Pacific Airline Support Corporation |
| Address |
Fort Lauderdale, Florida United States |
N17EL
1984 Beech C90A King Air, c/n LJ-1101
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90A King Air Search all Beech C90A King Air |
| Year built | 1984 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1101 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N17EL |
| Mode S (ICAO24) Code | A11743 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-10-27 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |