Aircraft N1833W Data
2
aircraft records found
N1833W
2012 Extra EA-300LT, c/n LT017
Airframe Info
| Manufacturer | Extra |
| Model | EA-300LT Search all Extra EA-300LT |
| Year built | 2012 |
| Construction Number (C/N) | LT017 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming AEIO-580-B1A |
Aircraft
| Registration Number | N1833W |
| Mode S (ICAO24) Code | A14EA7 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2020-02-11 |
Owner
| Owner | Bruce E. Freeman |
| Address |
Greenwood, Delaware 19950 United States |
N1833W
2012 Extra EA-300LT, c/n LT017
Airframe Info
| Manufacturer | Extra |
| Model | EA-300LT Search all Extra EA-300LT |
| Year built | 2012 |
| Construction Number (C/N) | LT017 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming AEIO-580-B1A |
Aircraft
| Registration Number | N1833W |
| Mode S (ICAO24) Code | A14EA7 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | THREE STAR FLYING LLC |
| Address |
Denver, NC United States |