Aircraft N1865A Data
2
aircraft records found
N1865A
1999 Raytheon 1900D, c/n UE-361
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | 1900D Search all Raytheon 1900D |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | UE-361 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N1865A |
| Mode S (ICAO24) Code | A159FE |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2002-04-12 |
| Air Worthiness Test | 1999-05-13 |
| Last Action Taken | 2002-04-12 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2003-01-09 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | WACHOVIA BANK NA |
| Address |
Charlotte, NC 28202 United States |
N1865A
Flying K Enterprises Sky Raider, c/n 68
Airframe Info
| Manufacturer | Flying K Enterprises |
| Model | Sky Raider Search all Flying K Enterprises Sky Raider |
| Construction Number (C/N) | 68 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N1865A |
| Mode S (ICAO24) Code | A159FE |
| Certification Issued | 2010-03-24 |
| Last Action Taken | 2010-03-24 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Hopewell Junction, NY 12533 United States |
| Region | Eastern |