Aircraft N186G Data
4
aircraft records found
N186G
2001 Vans RV-6A, c/n 60495
Latest photos of N186G
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-6A Search all Vans RV-6A |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 60495 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N186G |
| Mode S (ICAO24) Code | A1578C |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2009-09-08 |
| Air Worthiness Test | 2001-11-15 |
| Last Action Taken | 2009-09-08 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Houston, TX 77070 United States |
| Region | Southwestern |
N186G
1984 British Aerospace BAe.125 Series 800A, c/n 258011
Airframe Info
| Manufacturer | British Aerospace |
| Model | BAe.125 Series 800A Search all British Aerospace BAe.125 Series 800A |
| Year built | 1984 |
| Construction Number (C/N) | 258011 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE 731 SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N186G |
| Current Status | de-registered |
| Delivery Date | 1995-01-01 |
| Registration Cancel Date | 2000-08-14 |
Owner
| Owner | EAF Aviation Corporation |
| Address |
, United States |
N186G
1980 Israel Aircraft Industries IAI-1124 Westwind, c/n 282
Airframe Info
| Manufacturer | Israel Aircraft Industries |
| Model | IAI-1124 Westwind Search all Israel Aircraft Industries IAI-1124 Westwind |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 282 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE731-3 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N186G |
| Mode S (ICAO24) Code | A1578C |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1989-02-08 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N186G
Aero Commander 1121A, c/n 43
Airframe Info
| Manufacturer | Aero Commander |
| Model | 1121A Search all Aero Commander 1121A |
| Construction Number (C/N) | 43 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
Aircraft
| Registration Number | N186G |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Indiana Electric Association |
| Address |
Indianapolis, Indiana United States |