Aircraft N190V Data
3
aircraft records found
N190V
2013 Sikorsky S-92A, c/n 920190
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-92A Search all Sikorsky S-92A |
| Year built | 2013 |
| Construction Number (C/N) | 920190 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CT7-8A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N190V |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 2013-05-16 |
Owner
| Owner | Wells Fargo Bank Northwest |
| Address |
Salt Lake City, Utah 84116 United States |
N190V
1945 North American B-25J Mitchell, c/n 108-47702
Airframe Info
| Manufacturer | North American |
| Model | B-25J Mitchell Search all North American B-25J Mitchell |
| Year built | 1945 |
| Construction Number (C/N) | 108-47702 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Wright C14AB AC BA |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N190V |
| Mode S (ICAO24) Code | A16A06 |
| Certification Class | Standard |
| Last Action Taken | 1977-01-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-07-13 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Imports Del Sur Inc |
| Address |
Dade City, FL 33525 United States |
| Region | Southern |
N190V
Cessna CG-2, c/n 62
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | CG-2 Search all Cessna CG-2 |
| Construction Number (C/N) | 62 |
| Number of Seats | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N190V |
| Mode S (ICAO24) Code | A16A06 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1934-09-10 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Ephrata, WA 98823 |
| Region | Northwest Mountain |