Aircraft N192A Data
2
aircraft records found
N192A
1982 British Aerospace HS.125-700A, c/n NA0328
Airframe Info
| Manufacturer | British Aerospace |
| Model | HS.125-700A Search all British Aerospace HS.125-700A |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | NA0328 |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Airesearch TFE731 SER |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N192A |
| Mode S (ICAO24) Code | A16F99 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1982-10-05 |
| Air Worthiness Test | 1982-10-19 |
| Last Action Taken | 2007-07-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2007-08-21 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | HELMERICH & PAYNE INC |
| Address |
Tulsa, OK 741193609 United States |
N192A
Eurocopter AS-350B-3 Ecureuil, c/n 7184
Airframe Info
| Manufacturer | Eurocopter |
| Model | AS-350B-3 Ecureuil Search all Eurocopter AS-350B-3 Ecureuil |
| Construction Number (C/N) | 7184 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Also Registered As |
N143AE
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N192A |
| Mode S (ICAO24) Code | A16F99 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-05-03 |
| Air Worthiness Test | 2011-07-25 |
| Last Action Taken | 2011-08-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | No-Citizen Corporation |
| Owner | American Eurocopter Corp |
| Address |
Grand Prairie, TX 75052 United States |
| Region | Southwestern |