Aircraft N192RW Data
3
aircraft records found
N192RW
2005 Israel Aircraft Industries Gulfstream 200, c/n 118
Airframe Info
| Manufacturer | Israel Aircraft Industries |
| Model | Gulfstream 200 Search all Israel Aircraft Industries Gulfstream 200 |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 118 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PW306A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N192RW |
| Current Status | registered |
Owner
| Owner | WILLIAMS AVIATION ASSETS LLC |
| Address |
Greer, SC United States |
N192RW
2000 Cessna 560XL Citation Excel, c/n 560-5066
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 560XL Citation Excel Search all Cessna 560XL Citation Excel |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | 560-5066 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 13 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW545A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N192RW |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2014-03-21 |
Owner
| Owner | Williams Aviation Assets Llc |
| Address |
Greenville, South Carolina United States |
N192RW
1998 Vans RV-6A, c/n 21546
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-6A Search all Vans RV-6A |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | 21546 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-360 SER |
Aircraft
| Registration Number | N192RW |
| Mode S (ICAO24) Code | A17125 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2007-03-27 |
| Air Worthiness Test | 1999-05-14 |
| Last Action Taken | 2007-05-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2010-01-12 |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Elephant Butte, NM 87935 United States |
| Region | Southwestern |