Aircraft N192V Data
2
aircraft records found
N192V
1999 Vans RV-6A, c/n 22107
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-6A Search all Vans RV-6A |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 22107 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N192V |
| Mode S (ICAO24) Code | A17174 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2010-04-07 |
| Air Worthiness Test | 1999-06-19 |
| Last Action Taken | 2010-04-07 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Biggsville, IL 61418 United States |
| Region | Great Lakes |
N192V
Cessna CG-2, c/n 64
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | CG-2 Search all Cessna CG-2 |
| Construction Number (C/N) | 64 |
| Number of Seats | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N192V |
| Mode S (ICAO24) Code | A17174 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1934-09-10 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Cooperstown, NY 13326 |
| Region | Eastern |