Aircraft N19DD Data
4
aircraft records found
N19DD
2016 Bombardier BD-100-1A10, c/n 20640
Airframe Info
| Manufacturer | Bombardier |
| Model | BD-100-1A10 Search all Bombardier BD-100-1A10 |
| Year built | 2016 |
| Construction Number (C/N) | 20640 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell AS907-2-1A |
Aircraft
| Registration Number | N19DD |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N19DD
2002 Cessna 750 Citation X, c/n 750-0194
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 750 Citation X Search all Cessna 750 Citation X |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 750-0194 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Allison AE 3007A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N19DD |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N19DD
1999 Cessna 750 Citation X, c/n 750-0095
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 750 Citation X Search all Cessna 750 Citation X |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 750-0095 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Allison AE 3007A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N19DD |
| Mode S (ICAO24) Code | A16621 |
| Certification Class | Special Flight Permit |
| Certification Issued | 2008-04-10 |
| Air Worthiness Test | 2008-04-10 |
| Last Action Taken | 2008-06-25 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Citation X Llc |
| Address |
Dover, DE 19901 United States |
| Region | Eastern |
N19DD
Cassutt IIIM, c/n DG1
Airframe Info
| Manufacturer | Cassutt |
| Model | IIIM Search all Cassutt IIIM |
| Construction Number (C/N) | DG1 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N19DD |
| Mode S (ICAO24) Code | A16621 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-04-12 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |