Aircraft N1DM Data
4
aircraft records found
N1DM
2016 IAI Gulfstream 280, c/n 2093
Airframe Info
| Manufacturer | IAI |
| Model | Gulfstream 280 Search all IAI Gulfstream 280 |
| Year built | 2016 |
| Construction Number (C/N) | 2093 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 13 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell AS907 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1DM |
| Current Status | de-registered |
Owner
| Owner | MACNEIL AVIATION LLC |
| Address |
Ft. Lauderdale, FL United States |
N1DM
2010 Cessna 525C, c/n 525C-0007
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525C Search all Cessna 525C |
| Year built | 2010 |
| Construction Number (C/N) | 525C-0007 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-4A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N1DM |
| Mode S (ICAO24) Code | A00059 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2010-10-01 |
| Air Worthiness Test | 2010-07-20 |
| Last Action Taken | 2010-10-01 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Macneil Aviation Llc |
| Address |
Downers Grove, IL 60515 United States |
| Region | Great Lakes |
N1DM
2008 Cessna 525B CitationJet CJ3, c/n 525B0210
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525B CitationJet CJ3 Search all Cessna 525B CitationJet CJ3 |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 525B0210 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams FJ44-3A |
| Also Registered As |
N771DM
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N1DM |
| Mode S (ICAO24) Code | A00059 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-01-18 |
| Air Worthiness Test | 2008-01-15 |
| Last Action Taken | 2008-01-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Macneil Aviation Llc |
| Address |
Downers Grove, IL 60515 United States |
| Region | Great Lakes |
N1DM
2004 Cessna 525A CitationJet CJ2, c/n 525A-0214
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525A CitationJet CJ2 Search all Cessna 525A CitationJet CJ2 |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 525A-0214 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
Aircraft
| Registration Number | N1DM |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |