Aircraft N2000A Data
10
aircraft records found
N2000A
2018 Dassault Falcon 2000S, c/n 741
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 2000S Search all Dassault Falcon 2000S |
| Year built | 2018 |
| Construction Number (C/N) | 741 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW308A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2000A |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2019-01-22 |
Owner
| Owner | Dassault Falcon Jet Corporation |
| Address |
Little Ferry, New Jersey 07643 United States |
N2000A
2012 Dassault Falcon 2000EX, c/n 255
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 2000EX Search all Dassault Falcon 2000EX |
| Year built | 2012 |
| Construction Number (C/N) | 255 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW308C |
Aircraft
| Registration Number | N2000A |
| Mode S (ICAO24) Code | A1945C |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | Dassault Falcon Jet Corporation |
| Address |
Little Ferry, New Jersey 07643 United States |
N2000A
2008 Dassault Falcon 2000EX, c/n 170
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 2000EX Search all Dassault Falcon 2000EX |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 170 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PW308C |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2000A |
| Mode S (ICAO24) Code | ,503121 |
| Certification Class | Standard |
| Last Action Taken | 2009-09-23 |
| Current Status |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Dassault Falcon Jet Corp |
| Address |
200 Riser Road Little Ferry, NJ 07643 United States |
| Region | Eastern |
N2000A
2008 Dassault Falcon 2000EX, c/n 151
Latest photos of N2000A
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 2000EX Search all Dassault Falcon 2000EX |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 151 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW308C |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2000A |
| Mode S (ICAO24) Code | A1945C |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 2008-07-15 |
| Last Action Taken | 2008-07-14 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Dassault Falcon Jet Corp |
| Address |
200 Riser Road Little Ferry, NJ 07643 United States |
| Region | Eastern |
User Comments
Admin, 2006-01-04 05:00:00
Cancel Date: 03/15/1989
Reason for Cancellation: Unknown
Reason for Cancellation: Unknown
N2000A
2002 Dassault Falcon 2000, c/n 186
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 2000 Search all Dassault Falcon 2000 |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 186 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell CFE 738-1-1B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2000A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N2000A
1996 Dassault Falcon 2000, c/n 026
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 2000 Search all Dassault Falcon 2000 |
| Year built | 1996 |
| Construction Number (C/N) | 026 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW308C |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2000A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Dassault Falcon Jet Corp |
| Address |
Teterborough, New Jersey United States |
N2000A
1996 Dassault Falcon 2000, c/n 044
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 2000 Search all Dassault Falcon 2000 |
| Year built | 1996 |
| Construction Number (C/N) | 044 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
Aircraft
| Registration Number | N2000A |
| Current Status | Re-registered |
Owner
| Owner | Dassault Falcon Jet Corp |
| Address |
Teterborough, New Jersey United States |
N2000A
1977 Grumman-Schweizer G-164B, c/n 282B
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman-Schweizer |
| Model | G-164B Search all Grumman-Schweizer G-164B |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | 282B |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental R-975 |
Aircraft
| Registration Number | N2000A |
| Mode S (ICAO24) Code | A1945C |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-03-15 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N2000A
Dassault Falcon 2000, c/n 089
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 2000 Search all Dassault Falcon 2000 |
| Construction Number (C/N) | 089 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
Aircraft
| Registration Number | N2000A |
| Current Status | Re-registered |
Owner
| Owner | Dassault Falcon Jet Corp |
| Address |
Teterborough, New Jersey United States |
N2000A
Dassault Falcon 2000, c/n 182
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 2000 Search all Dassault Falcon 2000 |
| Construction Number (C/N) | 182 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
Aircraft
| Registration Number | N2000A |
| Current Status | Re-registered |
Owner
| Owner | Dassault Falcon Jet Corp |
| Address |
Teterborough, New Jersey United States |