Aircraft N2000S Data
4
aircraft records found
N2000S
1993 Beech 2000A Starship 1, c/n NC-43
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 2000A Starship 1 Search all Beech 2000A Starship 1 |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | NC-43 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N2000S |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N2000S
1991 Beech 2000 Starship, c/n NC-17
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 2000 Starship Search all Beech 2000 Starship |
| Year built | 1991 |
| Construction Number (C/N) | NC-17 |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2000S |
| Mode S (ICAO24) Code | A1946C |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2004-10-01 |
| Air Worthiness Test | 1991-02-13 |
| Last Action Taken | 2004-10-01 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-05-10 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | RAYTHEON AIRCRAFT CREDIT CORP |
| Address |
Wichita, KS 67206 United States |
N2000S
1991 Beech 2000A Starship 1, c/n NC-22
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 2000A Starship 1 Search all Beech 2000A Starship 1 |
| Year built | 1991 |
| Construction Number (C/N) | NC-22 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2000S |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N2000S
1986 Beech 2000 Starship, c/n NC-1
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 2000 Starship Search all Beech 2000 Starship |
| Year built | 1986 |
| Construction Number (C/N) | NC-1 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
Aircraft
| Registration Number | N2000S |
| Mode S (ICAO24) Code | A1946C |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-02-28 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |