Aircraft N200GA Data
4
aircraft records found
N200GA
2008 Israel Aircraft Industries Gulfstream 200, c/n 173
Latest photos of N200GA
Airframe Info
| Manufacturer | Israel Aircraft Industries |
| Model | Gulfstream 200 Search all Israel Aircraft Industries Gulfstream 200 |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 173 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PW306A |
| Also Registered As |
N125JF
registered
|
Aircraft
| Registration Number | N200GA |
| Mode S (ICAO24) Code | A1929A |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-07-12 |
| Air Worthiness Test | 2008-01-21 |
| Last Action Taken | 2008-05-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Wells Fargo Bank Northwest Na Trustee |
| Address |
Mac U1228-120 Salt Lake City, UT 84111 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N200GA
2006 Israel Aircraft Industries Gulfstream 200, c/n 151
Airframe Info
| Manufacturer | Israel Aircraft Industries |
| Model | Gulfstream 200 Search all Israel Aircraft Industries Gulfstream 200 |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 151 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | P&W Canada PW306A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N200GA |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N200GA
2001 Israel Aircraft Industries Gulfstream 200, c/n 048
Airframe Info
| Manufacturer | Israel Aircraft Industries |
| Model | Gulfstream 200 Search all Israel Aircraft Industries Gulfstream 200 |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 048 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW306A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N200GA |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Gulfstream Areospace |
| Address |
, United States |
N200GA
2000 Israel Aircraft Industries IAI-1125A Astra SPX, c/n 130
Airframe Info
| Manufacturer | Israel Aircraft Industries |
| Model | IAI-1125A Astra SPX Search all Israel Aircraft Industries IAI-1125A Astra SPX |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | 130 |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Alliedsign TFE731-5BR |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N200GA |
| Mode S (ICAO24) Code | A1929A |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |