Aircraft N200V Data
3
aircraft records found
N200V
1997 Raytheon B200 King Air, c/n BB-1599
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | B200 King Air Search all Raytheon B200 King Air |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | BB-1599 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N200V |
| Mode S (ICAO24) Code | A193DE |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-10-10 |
| Air Worthiness Test | 1997-12-31 |
| Last Action Taken | 2003-10-10 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2003-12-11 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Minnesota Jet Inc. |
| Address |
Saint Paul, MN 551072483 United States |
N200V
1988 Dassault Falcon 50, c/n 174
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 50 Search all Dassault Falcon 50 |
| Year built | 1988 |
| Construction Number (C/N) | 174 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Airesearch TFE731 SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N200V |
| Current Status | de-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N200V
Aero Commander 680, c/n 68032721
Airframe Info
| Manufacturer | Aero Commander |
| Model | 680 Search all Aero Commander 680 |
| Construction Number (C/N) | 68032721 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N200V |
| Mode S (ICAO24) Code | A193DE |
| Certification Issued | 1991-02-08 |
| Last Action Taken | 1994-02-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1994-03-15 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | GOLDEN VALLEY AVIATION |
| Address |
Clinton, MO 64735 |