Aircraft N2011V Data
3
aircraft records found
N2011V
FW-948
1958 North American F-100F Super Sabre, c/n 243-224
Latest photos of N2011V
Airframe Info
| Manufacturer | North American |
| Model | F-100F Super Sabre Search all North American F-100F Super Sabre |
| Year built | 1958 |
| Construction Number (C/N) | 243-224 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | P&W J57-P21 B |
| Also Registered As |
56-3948
Withdrawn from service in 1989
|
Aircraft
| Registration Number | N2011V |
| Alternative Code/Name | FW-948 |
| Mode S (ICAO24) Code | A19849 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1997-05-02 |
| Air Worthiness Test | 1997-06-25 |
| Last Action Taken | 2006-06-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | American Horizons Ltd Inc |
| Address |
Fort Wayne, IN 46854 United States |
| Region | Great Lakes |
N2011V
1948 Cessna 140, c/n 14366
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 140 Search all Cessna 140 |
| Year built | 1948 |
| Construction Number (C/N) | 14366 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2011V |
| Mode S (ICAO24) Code | A19849 |
| Certification Issued | 1972-06-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1973-07-16 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Burlington, VT 05401 |
| Region | New England |
N2011V
Mooney M20J, c/n 24-0471
Airframe Info
| Manufacturer | Mooney |
| Model | M20J Search all Mooney M20J |
| Construction Number (C/N) | 24-0471 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2011V |
| Mode S (ICAO24) Code | A19849 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-10-06 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |