Aircraft N2016A Data
3
aircraft records found
N2016A
2008 Sikorsky S-92A, c/n 920094
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-92A Search all Sikorsky S-92A |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 920094 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2016A |
| Mode S (ICAO24) Code | A198E5 |
| Certification Issued | 2008-12-01 |
| Last Action Taken | 2008-12-01 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2010-01-21 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Times Aerospace Usa Llc |
| Address |
Washington, DC 20002 United States |
| Region | Eastern |
User Comments
Admin, 2006-06-14 04:00:00
Cancel Date: 01/10/2006
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Canada
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Canada
N2016A
2007 Dassault Falcon 7X, c/n 7
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 7X Search all Dassault Falcon 7X |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 7 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW307A |
| Also Registered As |
N70FL
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N2016A |
| Mode S (ICAO24) Code | A198E5 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2016-06-20 |
Owner
| Owner | Duracell US Operations Incorporated |
| Address |
Chicago, Illinois 60602 United States |
N2016A
1978 Beech A36, c/n E-1315
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | A36 Search all Beech A36 |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | E-1315 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO 520 SERIES |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2016A |
| Mode S (ICAO24) Code | A198E5 |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 1978-07-14 |
| Last Action Taken | 2005-11-23 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-01-10 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Shanty Bay, L0L 2L0 Canada |