Aircraft N2021W Data
2
aircraft records found
N2021W
2003 Cessna 172S, c/n 172S9321
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 172S9321 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2021W |
| Mode S (ICAO24) Code | A19C01 |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 2003-12-22 |
| Last Action Taken | 2010-11-10 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2010-11-17 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Jandakot Wa 6164, Australia |
| Region | Western-Pacific |
N2021W
1965 Beech S35, c/n D-7973
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | S35 Search all Beech S35 |
| Year built | 1965 |
| Construction Number (C/N) | D-7973 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2021W |
| Mode S (ICAO24) Code | A19C01 |
| Certification Issued | 1984-10-10 |
| Last Action Taken | 1991-01-22 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-01-22 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | FLY INC |
| Address |
Jupiter, FL 33477 |