Aircraft N202W Data
3
aircraft records found
N202W
1988 Canadair Challenger 601-3A (CL-600-2B16), c/n 5035
Airframe Info
| Manufacturer | Canadair |
| Model | Challenger 601-3A (CL-600-2B16) Search all Canadair Challenger 601-3A (CL-600-2B16) |
| Year built | 1988 |
| Construction Number (C/N) | 5035 |
| Number of Seats | 22 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Ge CF34 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N202W |
| Mode S (ICAO24) Code | A19B65 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-02-23 |
| Air Worthiness Test | 2005-05-11 |
| Last Action Taken | 2005-04-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-06-15 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | INTERJET INC |
| Address |
Addison, TX 750010611 United States |
N202W
1962 Piper PA-28-160, c/n 28-337
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-160 Search all Piper PA-28-160 |
| Year built | 1962 |
| Construction Number (C/N) | 28-337 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
| Also Registered As |
D-EPBW
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N202W |
| Mode S (ICAO24) Code | A19B65 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1993-06-25 |
| Air Worthiness Test | 1992-11-06 |
| Last Action Taken | 2002-07-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-09-18 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AIRCRAFT GUARANTY CORPORATION TRUSTE |
| Address |
Houston, TX 770604034 United States |
N202W
Hummel Hummel Bird, c/n 5026
Airframe Info
| Manufacturer | Hummel |
| Model | Hummel Bird Search all Hummel Hummel Bird |
| Construction Number (C/N) | 5026 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N202W |
| Mode S (ICAO24) Code | A19B65 |
| Certification Issued | 2008-11-03 |
| Last Action Taken | 2008-11-03 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Sioux Falls, SD 57105 United States |
| Region | Great Lakes |