Aircraft N2036W Data
3
aircraft records found
N2036W
2017 Cessna 172S Skyhawk, c/n 172S12020
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Skyhawk Search all Cessna 172S Skyhawk |
| Year built | 2017 |
| Construction Number (C/N) | 172S12020 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N2036W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1A067 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2017-04-10 |
| Registration Cancel Date | 2017-04-10 |
Owner
| Owner | Van Bortel Aircraft Incorporated |
| Address |
Arlington, Texas 76018 United States |
N2036W
1979 Beech 58 Baron, c/n TH-979
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 58 Baron Search all Beech 58 Baron |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | TH-979 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental IO-520-CB |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N2036W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1A067 |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1991-03-13 |
Owner
| Owner | Interjet Inc |
| Address |
Addison, TX 75001 United States |
N2036W
Quad City Challenger II, c/n CH0750
Airframe Info
| Manufacturer | Quad City |
| Model | Challenger II Search all Quad City Challenger II |
| Construction Number (C/N) | CH0750 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N2036W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1A067 |
| Last Action Taken | 1993-10-08 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2011-03-03 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |