Aircraft N2039K Data
3
aircraft records found
N2039K
2008 Cameron Balloons Z-90, c/n 6519
Airframe Info
| Manufacturer | Cameron Balloons |
| Model | Z-90 Search all Cameron Balloons Z-90 |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 6519 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 1 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
Aircraft
| Registration Number | N2039K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1A0C5 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-08-15 |
| Air Worthiness Test | 2008-04-30 |
| Last Action Taken | 2008-08-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Partnership |
| Address |
Marion, IA 52302 United States |
| Region | Central |
N2039K
2003 Sikorsky S-76C, c/n 760554
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-76C Search all Sikorsky S-76C |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 760554 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomeca Arriel 2S1 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2039K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1A0C5 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2004-01-16 |
| Air Worthiness Test | 2004-01-12 |
| Last Action Taken | 2004-01-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-04-26 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | WELLS FARGO BANK NORTHWEST NA TRUSTEE |
| Address |
Mac U1228-120 Salt Lake City, UT 84111 United States |
N2039K
Goldwing GOLDWING, c/n 175
Airframe Info
| Manufacturer | Goldwing |
| Model | GOLDWING Search all Goldwing GOLDWING |
| Construction Number (C/N) | 175 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2039K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1A0C5 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-10-06 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |