Aircraft N203GB Data
2
aircraft records found
N203GB
1951 Douglas C-118A Liftmaster (DC-6A), c/n 43573
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | C-118A Liftmaster (DC-6A) Search all Douglas C-118A Liftmaster (DC-6A) |
| Year built | 1951 |
| Construction Number (C/N) | 43573 |
| Number of Seats | 96 |
| Number of Engines | 4 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N203GB |
| Mode S (ICAO24) Code | A19DC0 |
| Certification Issued | 1982-04-12 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1982-06-09 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | H T T INC |
| Address |
Bend, OR 97701 |
| Region | Northwest Mountain |
N203GB
Vans RV-8, c/n 80924
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-8 Search all Vans RV-8 |
| Construction Number (C/N) | 80924 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N203GB |
| Mode S (ICAO24) Code | A19DC0 |
| Certification Issued | 2003-04-21 |
| Last Action Taken | 2006-04-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Cut Off, LA 70345 United States |
| Region | Southwestern |