Aircraft N2047A Data
2
aircraft records found
N2047A
1978 Beech B19, c/n MB-899
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B19 Search all Beech B19 |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | MB-899 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N2047A |
| Mode S (ICAO24) Code | A1A42D |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1978-08-14 |
| Air Worthiness Test | 1978-07-14 |
| Last Action Taken | 2008-05-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | Big Bend Community College |
| Address |
Moses Lake, WA 98837 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N2047A
1945 Fairchild C-82A Packet, c/n 10184 (45-57814)
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild |
| Model | C-82A Packet Search all Fairchild C-82A Packet |
| Year built | 1945 |
| Construction Number (C/N) | 10184 (45-57814) |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 52 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-2800 SERIES |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2047A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Trans World Airlines |
| Address |
New York, United States |