Aircraft N2049K Data
2
aircraft records found
N2049K
1991 Beech 1900C, c/n UC-164
Latest photos of N2049K
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 1900C Search all Beech 1900C |
| Year built | 1991 |
| Construction Number (C/N) | UC-164 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PT6A SER |
Aircraft
| Registration Number | N2049K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1A47C |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-01-13 |
| Air Worthiness Test | 1991-07-12 |
| Last Action Taken | 2006-01-13 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Key Equipment Finance Inc |
| Address |
Albany, NY 12207 United States |
| Region | Eastern |
N2049K
Beech V35B, c/n D10197
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | V35B Search all Beech V35B |
| Construction Number (C/N) | D10197 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2049K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1A47C |
| Certification Issued | 1990-08-16 |
| Last Action Taken | 1996-08-21 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1996-10-07 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Millville, NJ 08332 United States |