Aircraft N2051A Data
2
aircraft records found
N2051A
2019 Cessna 208B Grand Caravan EX, c/n 208B5559
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan EX Search all Cessna 208B Grand Caravan EX |
| Year built | 2019 |
| Construction Number (C/N) | 208B5559 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-140A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N2051A |
| Mode S (ICAO24) Code | A1A712 |
| Current Status | Exported to Austria |
| Registration Cancel Date | 2019-12-26 |
Owner
| Owner | Textron Aviation Incorporated |
| Address |
Wichita, Kansas 67215 United States |
N2051A
2008 Cessna 525A CitationJet CJ2+, c/n 525A-0436
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525A CitationJet CJ2+ Search all Cessna 525A CitationJet CJ2+ |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 525A-0436 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2051A |
| Mode S (ICAO24) Code | A1A712 |
| Last Action Taken | 2008-08-29 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-09-14 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Cessna Aircraft Company |
| Address |
Wichita, KS 67277 United States |
| Region | Central |