Aircraft N2052V Data
2
aircraft records found
N2052V
2004 Cessna 172S, c/n 172S9583
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 172S9583 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N2052V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1A748 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-01-14 |
| Air Worthiness Test | 2004-02-04 |
| Last Action Taken | 2010-01-14 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Vernster Usa Inc |
| Address |
Houston, TX 77004 United States |
| Region | Southwestern |
N2052V
Ayres S2R-G10, c/n G10143
Airframe Info
| Manufacturer | Ayres |
| Model | S2R-G10 Search all Ayres S2R-G10 |
| Construction Number (C/N) | G10143 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2052V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1A748 |
| Last Action Taken | 1997-12-12 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1997-12-17 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AYRES CORPORATION |
| Address |
Albany, GA 317063090 United States |