Aircraft N2055A Data
3
aircraft records found
N2055A
2008 Sikorsky S-92A, c/n 920098
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-92A Search all Sikorsky S-92A |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 920098 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N2055A |
| Mode S (ICAO24) Code | A1A79E |
| Last Action Taken | 2008-09-29 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-04-03 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Sikorsky Aircraft Corp |
| Address |
Stratford, CT 06614 United States |
| Region | New England |
User Comments
Admin, 2006-06-28 04:00:00
Cancel Date: 04/04/2006
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Venezuela
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Venezuela
N2055A
2005 Cessna T206H, c/n T20608552
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T206H Search all Cessna T206H |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | T20608552 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TI0-540 SER |
Aircraft
| Registration Number | N2055A |
| Mode S (ICAO24) Code | A1A79E |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 2005-08-19 |
| Last Action Taken | 2006-03-31 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-04-04 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Ft Lauderdale, FL 333097110 United States |
N2055A
Fairchild C-82A Packet, c/n 10067 (44-23023)
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild |
| Model | C-82A Packet Search all Fairchild C-82A Packet |
| Construction Number (C/N) | 10067 (44-23023) |
| Number of Seats | 52 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N2055A |
| Mode S (ICAO24) Code | A1A79E |
| Certification Issued | 1955-09-27 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1971-02-18 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | L B SMITH AIRCRAFT CORP |
| Address |
Miami International Airport Miami, FL 33101 |
| Region | Southern |