Aircraft N2055K Data
3
aircraft records found
N2055K
2002 EAA Acro Sport, c/n 6969
Latest photos of N2055K
Airframe Info
| Manufacturer | EAA |
| Model | Acro Sport Search all EAA Acro Sport |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 6969 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N2055K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1A7A7 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2010-12-21 |
| Air Worthiness Test | 2002-03-09 |
| Last Action Taken | 2010-12-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Brandon, FL 33511 United States |
| Region | Southern |
N2055K
1978 Beech 58, c/n TH996
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 58 Search all Beech 58 |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | TH996 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N2055K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1A7A7 |
| Certification Issued | 1979-01-30 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1982-09-28 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AIR SERVICE INC |
| Address |
Greensboro, NC 27410 |
| Region | Eastern |
N2055K
Cameron Balloons Us N-105, c/n 5415
Airframe Info
| Manufacturer | Cameron Balloons Us |
| Model | N-105 Search all Cameron Balloons Us N-105 |
| Construction Number (C/N) | 5415 |
| Number of Seats | 6 |
Aircraft
| Registration Number | N2055K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1A7A7 |
| Certification Issued | 1988-05-18 |
| Last Action Taken | 1994-08-26 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1998-10-26 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CHERON INC |
| Address |
College Station, TX 77840 United States |