Aircraft N2068W Data
3
aircraft records found
N2068W
1978 Beech C90 King Air, c/n LJ-805
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90 King Air Search all Beech C90 King Air |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | LJ-805 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-21 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2068W |
| Current Status | Manufacturer Registration |
Owner
| Owner | Beech Aircraft Corp |
| Address |
, United States |
N2068W
1976 SIAI-Marchetti L1019, c/n N.C.013
Airframe Info
| Manufacturer | SIAI-Marchetti |
| Model | L1019 Search all SIAI-Marchetti L1019 |
| Year built | 1976 |
| Construction Number (C/N) | N.C.013 |
| Aircraft Type | Glider |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N2068W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1ABD2 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2011-04-15 |
| Air Worthiness Test | 2007-10-09 |
| Last Action Taken | 2011-04-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Eugene, OR 97402 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N2068W
1966 Bell TH-1F, c/n 7313
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | TH-1F Search all Bell TH-1F |
| Year built | 1966 |
| Construction Number (C/N) | 7313 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric |
| Also Registered As |
66-1237
Withdrawn from 37th ARRS use
|
Aircraft
| Registration Number | N2068W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1ABD2 |
| Certification Issued | 2000-04-17 |
| Last Action Taken | 2000-04-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2001-09-13 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | TEXAN AVIATION INTERNATIONAL |
| Address |
Nocona, TX 762550128 United States |