Aircraft N207K Data
4
aircraft records found
N207K
1994 Raytheon Corporate Jets Inc Hawker 1000, c/n 259045
Latest photos of N207K
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon Corporate Jets Inc |
| Model | Hawker 1000 Search all Raytheon Corporate Jets Inc Hawker 1000 |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | 259045 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 17 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | P & W PW305 |
| Also Registered As |
N207R
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N207K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1ACE5 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-05-03 |
| Air Worthiness Test | 2001-03-16 |
| Last Action Taken | 2011-05-03 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Hot Mama Transport Llc |
| Address |
Wilmington, DE 19801 United States |
| Region | Eastern |
N207K
1929 Great Lakes 2T-1A, c/n 33
Airframe Info
| Manufacturer | Great Lakes |
| Model | 2T-1A Search all Great Lakes 2T-1A |
| Year built | 1929 |
| Construction Number (C/N) | 33 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N207K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1ACE5 |
| Certification Issued | 1929-11-30 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1930-07-27 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Phoenix, AZ 85001 |
| Region | Western-Pacific |
N207K
1926 Travel Air 2000, c/n 138
Airframe Info
| Manufacturer | Travel Air |
| Model | 2000 Search all Travel Air 2000 |
| Year built | 1926 |
| Construction Number (C/N) | 138 |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N207K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1ACE5 |
| Certification Issued | 1940-05-28 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1940-11-01 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AIRWAYS INC |
| Address |
Waterville, ME 04901 |
| Region | New England |
N207K
See J William REPLIK, c/n K207
Airframe Info
| Manufacturer | See J William |
| Model | REPLIK Search all See J William REPLIK |
| Construction Number (C/N) | K207 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N207K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1ACE5 |
| Certification Issued | 2000-09-05 |
| Last Action Taken | 2006-09-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2007-03-01 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Centerburg, OH 430110388 United States |