Aircraft N2083K Data
4
aircraft records found
N2083K
2004 Head Balloons AX7-77, c/n 335
Airframe Info
| Manufacturer | Head Balloons |
| Model | AX7-77 Search all Head Balloons AX7-77 |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 335 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 4 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
Aircraft
| Registration Number | N2083K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1B286 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2004-08-17 |
| Air Worthiness Test | 2004-06-10 |
| Last Action Taken | 2007-08-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Cincinnati, OH 45246 United States |
| Region | Great Lakes |
N2083K
1999 Boeing CH47-414, c/n M4483
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | CH47-414 Search all Boeing CH47-414 |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | M4483 |
| Number of Seats | 47 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming T-55 SER TS |
Aircraft
| Registration Number | N2083K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1B286 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1998-11-17 |
| Air Worthiness Test | 1999-09-10 |
| Last Action Taken | 2001-11-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-01-23 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BOEING COMPANY |
| Address |
Mailstop P 60-45 Philadelphia, PA 191420858 United States |
N2083K
1974 Cessna 402B Utiliner, c/n 402B0626
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 402B Utiliner Search all Cessna 402B Utiliner |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | 402B0626 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental TSIO-520 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2083K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1B286 |
| Last Action Taken | 1993-10-29 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1994-03-28 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | TIM MCCANDLESS INC |
| Address |
Waterloo, IA 50703 |
N2083K
Piper PA-34-200T, c/n 347970073
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-34-200T Search all Piper PA-34-200T |
| Construction Number (C/N) | 347970073 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N2083K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1B286 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-03-16 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |