Aircraft N2088V Data
3
aircraft records found
N2088V
2002 American Champion 7GCAA, c/n 465-2002
Airframe Info
| Manufacturer | American Champion |
| Model | 7GCAA Search all American Champion 7GCAA |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 465-2002 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N2088V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1B33F |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-05-28 |
| Air Worthiness Test | 2002-07-27 |
| Last Action Taken | 2008-05-28 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Acro Air Ii Llc |
| Address |
Wilmington, DE 19810 United States |
| Region | Eastern |
N2088V
1979 Piper PA-28-181 Archer II, c/n 28-7990338
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-181 Archer II Search all Piper PA-28-181 Archer II |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 28-7990338 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-A4A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N2088V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1B33F |
| Current Status | deregistered |
| Delivery Date | 1979-03-13 |
| Registration Cancel Date | 1979-03-20 |
Owner
| Owner | Aviation Services International Inc. |
| Address |
Lock Haven, Pa United States |
N2088V
Boeing CH47-414, c/n M4521
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | CH47-414 Search all Boeing CH47-414 |
| Construction Number (C/N) | M4521 |
| Number of Seats | 47 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N2088V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1B33F |
| Certification Issued | 1998-10-30 |
| Last Action Taken | 1998-10-30 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1999-01-15 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BOEING COMPANY |
| Address |
Philadelphia, PA 191420858 United States |