Aircraft N208AE Data
5
aircraft records found
N208AE
2010 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B2164
Latest photos of N208AE
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 2010 |
| Construction Number (C/N) | 208B2164 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-114A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N208AE |
| Mode S (ICAO24) Code | A1AFC0 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-02-18 |
| Air Worthiness Test | 2010-01-25 |
| Last Action Taken | 2010-02-18 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Cessna Aircraft Co |
| Address |
Wichita, KS 67215 United States |
| Region | Central |
N208AE
2009 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B2094
Latest photos of N208AE
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 2009 |
| Construction Number (C/N) | 208B2094 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-114 |
| Also Registered As |
OK-DAY
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N208AE |
| Mode S (ICAO24) Code | A1AFC0 |
| Last Action Taken | 2009-03-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-12-22 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Cessna Aircraft Company |
| Address |
Wichita, KS 67277 United States |
| Region | Central |
N208AE
2008 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B2003
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 208B2003 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-114A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N208AE |
| Mode S (ICAO24) Code | A1AFC0 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-06-18 |
| Air Worthiness Test | 2008-06-10 |
| Last Action Taken | 2008-06-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-01-15 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Cessna Aircraft Co |
| Address |
Wichita, KS 67215 United States |
| Region | Central |
N208AE
2007 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B1241
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 208B1241 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-114A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N208AE |
| Mode S (ICAO24) Code | A1AFC0 |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 2007-03-20 |
| Last Action Taken | 2007-02-08 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2007-09-25 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CESSNA AIRCRAFT COMPANY |
| Address |
Wichita, KS 67277 United States |
N208AE
1979 Boeing 747-211B, c/n 21517
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 747-211B Search all Boeing 747-211B |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 21517 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 495 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF6-50E2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N208AE |
| Mode S (ICAO24) Code | A1AFC0 |
| Certification Issued | 1999-09-23 |
| Last Action Taken | 1999-09-23 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2000-01-11 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | WILMINGTON TRUST CO TRUSTEE |
| Address |
1100 N Market St Wilmington, DE 19890 United States |