Aircraft N2096K Data
2
aircraft records found
N2096K
1947 Luscombe 8A, c/n 4823
Airframe Info
| Manufacturer | Luscombe |
| Model | 8A Search all Luscombe 8A |
| Year built | 1947 |
| Construction Number (C/N) | 4823 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | CONTINENTAL MOTORS CORP A65-8 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2096K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1B6A6 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1990-08-16 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Milford, NJ 08848 United States |
| Region | Eastern |
N2096K
Aero Composites SEA HAWKER, c/n 179
Airframe Info
| Manufacturer | Aero Composites |
| Model | SEA HAWKER Search all Aero Composites SEA HAWKER |
| Construction Number (C/N) | 179 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N2096K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1B6A6 |
| Certification Issued | 1994-10-13 |
| Last Action Taken | 1997-10-29 |
| Current Status | Undel Tri |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Pensacola, FL 32506 United States |
| Region | Southern |