Aircraft N2096W Data
2
aircraft records found
N2096W
2004 Schweizer 269C, c/n S1865
Airframe Info
| Manufacturer | Schweizer |
| Model | 269C Search all Schweizer 269C |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | S1865 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming HIO-360 SER |
Aircraft
| Registration Number | N2096W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1B6B1 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-04-24 |
| Air Worthiness Test | 2004-04-07 |
| Last Action Taken | 2008-04-24 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Precision Helicopters Inc |
| Address |
Newberg, OR 97132 United States |
| Region | Northwest Mountain |
User Comments
Peter Nicholson, 2016-02-26 12:47:24
On July 1, 2015 this Schweizer 269C crashed in a field near Newberg, Oregon during a routine night training flight. Sadly, both occupants were killed.
N2096W
1966 Beech 35-C33A, c/n CE-18
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 35-C33A Search all Beech 35-C33A |
| Year built | 1966 |
| Construction Number (C/N) | CE-18 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
N1248D
registered
|
Aircraft
| Registration Number | N2096W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1B6B1 |
| Certification Issued | 1990-09-20 |
| Last Action Taken | 1990-09-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1992-04-06 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | QUADRA CONSTRUCTION COMPANY INC |
| Address |
Portland, OR 97201 |