Aircraft N20FD Data
4
aircraft records found
N20FD
1998 Raytheon Aircraft Company C90A, c/n LJ-1528
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon Aircraft Company |
| Model | C90A Search all Raytheon Aircraft Company C90A |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1528 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PT6A SER |
Aircraft
| Registration Number | N20FD |
| Mode S (ICAO24) Code | A1902B |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1999-08-05 |
| Air Worthiness Test | 1998-09-20 |
| Last Action Taken | 2008-11-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Legendair Llc |
| Address |
Nashville, TN 37228 United States |
| Region | Central |
N20FD
1977 SIAI-Marchetti SF-260, c/n 286
Airframe Info
| Manufacturer | SIAI-Marchetti |
| Model | SF-260 Search all SIAI-Marchetti SF-260 |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | 286 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-540 SERIES |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N20FD |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N20FD
Beech C90A, c/n LJ-1213
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90A Search all Beech C90A |
| Construction Number (C/N) | LJ-1213 |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N20FD |
| Mode S (ICAO24) Code | A1902B |
| Certification Issued | 1991-11-25 |
| Last Action Taken | 1998-04-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1999-07-07 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | MEISTERFLIEGER INC |
| Address |
Nashville, TN 37228 United States |
N20FD
Socata TB 10, c/n 634
Airframe Info
| Manufacturer | Socata |
| Model | TB 10 Search all Socata TB 10 |
| Construction Number (C/N) | 634 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N20FD |
| Mode S (ICAO24) Code | A1902B |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |