Aircraft N20W Data
3
aircraft records found
N20W
2000 Seawind 3000, c/n 53
Airframe Info
| Manufacturer | Seawind |
| Model | 3000 Search all Seawind 3000 |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | 53 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-540 SER |
Aircraft
| Registration Number | N20W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1919E |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2011-06-20 |
| Air Worthiness Test | 2000-02-09 |
| Last Action Taken | 2011-06-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Seawind Mjw Llc |
| Address |
Wappingers Falls, NY 12590 United States |
| Region | Eastern |
N20W
1963 Fairchild F-27F, c/n 97
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild |
| Model | F-27F Search all Fairchild F-27F |
| Year built | 1963 |
| Construction Number (C/N) | 97 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 61 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 529 |
| Also Registered As |
N366SB
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N20W |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | C.J. Langenfelder & Son Incorporated |
| Address |
Baltimore, Maryland United States |
N20W
1943 Douglas DC-3-G202A Skytrooper, c/n 11761
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | DC-3-G202A Skytrooper Search all Douglas DC-3-G202A Skytrooper |
| Year built | 1943 |
| Construction Number (C/N) | 11761 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 32 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Wright R-1820-S1C3G Twin Wasp |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N20W |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | CJ Langenfelder & Soc Inc |
| Address |
Baltimore, Maryland United States |