Aircraft N2101V Data
3
aircraft records found
N2101V
2007 Cessna T182T, c/n T18208733
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T182T Search all Cessna T182T |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | T18208733 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TIO-540-AK1A |
Aircraft
| Registration Number | N2101V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1BC11 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-06-28 |
| Air Worthiness Test | 2007-06-11 |
| Last Action Taken | 2011-06-28 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Eden Prairie, MN 55347 United States |
| Region | Great Lakes |
N2101V
1948 Cessna 120, c/n 14326
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 120 Search all Cessna 120 |
| Year built | 1948 |
| Construction Number (C/N) | 14326 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2101V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1BC11 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1990-07-16 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N2101V
Hughes OH-6A, c/n 380404
Airframe Info
| Manufacturer | Hughes |
| Model | OH-6A Search all Hughes OH-6A |
| Construction Number (C/N) | 380404 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
67-16019
Withdrawn from service
|
Aircraft
| Registration Number | N2101V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1BC11 |
| Certification Issued | 1995-08-01 |
| Last Action Taken | 2004-07-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-08-31 |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | ADAIR COUNTY SHERIFF |
| Address |
Kirksville, MO 635012916 United States |