Aircraft N2117X Data
5
aircraft records found
N2117X
2006 Cessna 172S, c/n 172S10423
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 172S10423 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N2117X |
| Mode S (ICAO24) Code | A1C09C |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-09-10 |
| Air Worthiness Test | 2006-12-19 |
| Last Action Taken | 2008-09-10 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Oakland Park, FL 33334 United States |
| Region | Southern |
N2117X
2004 Cessna 172R, c/n 17281211
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172R Search all Cessna 172R |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 17281211 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
| Also Registered As |
D-EHBM
registered
|
Aircraft
| Registration Number | N2117X |
| Mode S (ICAO24) Code | A1C09C |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2004-03-30 |
| Air Worthiness Test | 2004-03-25 |
| Last Action Taken | 2004-03-30 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-04-19 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AMERICAN AVIATION CONSULTANTS INC |
| Address |
Wilmington, DE 198104902 United States |
N2117X
1969 Boeing 737-248, c/n 19424
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-248 Search all Boeing 737-248 |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 19424 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 100 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT8D-9A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N2117X |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Cayman Airways |
| Address |
, United States |
N2117X
Rans S-12 Airaile, c/n 1194530
Airframe Info
| Manufacturer | Rans |
| Model | S-12 Airaile Search all Rans S-12 Airaile |
| Construction Number (C/N) | 1194530 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2117X |
| Mode S (ICAO24) Code | A1C09C |
| Certification Issued | 1996-06-06 |
| Last Action Taken | 1996-06-06 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1997-10-21 |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Fort Collins, CO 805262746 United States |
N2117X
Cessna 337, c/n 337-0017
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 337 Search all Cessna 337 |
| Construction Number (C/N) | 337-0017 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N2117X |
| Mode S (ICAO24) Code | A1C09C |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |